KJT ja HAUKAT WARRIOR-TÄHTI HAASTE!
21.3.2020 11:20 Uutiset / Jaoston pääsivusto

KJT ja HAUKAT WARRIOR-TÄHTI HAASTE 23.3-3.5.2020

KJT ja HAUKAT

WARRIOR-TÄHTI HAASTE 23.3-3.5.2020

Haasteen tarkoituksena on saada lapset liikkumaan omaehtoisesti, tämä on mahdollisuus, ei pakko. Elämäämme tulleet rajoitukset saattavat passivoittaa meitä kaikkia. Ehdotuksemme kuitenkin on, että huolehtisimme riittävästä liikunnasta myös näinä päivinä. Liikkuessamme yhdessä lasten kanssa saamme itsekin vaihtelua arkeen eli vanhemmat mukaan ja mikä arvokasta, olemme läsnä. Haasteeseen lasketaan kaikki liikkuminen. Seurat tuovat erilaisia esimerkki tapoja ja malleja liikkumiseen ja niitä ei ole pakko käyttää, vaan ne ovat avuksi lapsille ja perheille. Mallit voivat olla hyvä ponnahdus lähteä liikkumaan ja voivat auttaa lapsia itse keksimään omia tapoja liikkua.

Vaikka lapsi ei haluaisikaan osallistua haasteeseen, voivat tämän haasteen mukana tulevat esimerkit auttaa lapsen omatoimisessa liikunnassa vapaa-ajalla.Se on tämän haasteen isoin tavoite!

Seurat (KJT ja Haukat) lähettävät esimerkki materiaalia ensi maanantaista 23.3 lähtien

Tarkoitus on myös, että näitä omatoimisia liikuntahetkiä kuvattaisiin videoina tai kuvina (mielellään lyhyitä videoita, pituudeltaan 15-30sek). Myös kouluarjesta voi laittaa videoita tai kuvia ja siinä luovuus ja mielikuvitus on plussaa!

Kuvamateriaalia lisätään joko omille ja/tai joukkueen Instagram-tileille ja tägätään seuran IG-tili siihen, niin seurat voivat jakaa sitä omilla tileillään myös. Voit myös laittaa Instagramissa viestin kautta materiaalia seuralle. Jos ei ole mahdollista näin toimia, niin materiaalia voi lähettää joukkueenjohtajille, jotka lähettävät sitä seuralle.

Seurat laittavat Instagramiin videoita/kuvia näkyviin:

KJT Instagram @kjthockey_ry

Haukat Instagram @jaaurheiluseurahaukat

Muutama tärkeä asia, mitä pitää ottaa huomioon kilpailussa:

* Koulu on 1. asia ja sen hoitaminen on tärkein asia arjessa

* Noudatetaan Suomen hallituksen antamia ohjeistuksia:

- Täysin terveenä harrastetaan liikuntaa

- Ei ryhmissä vaan yksin tai perheen kanssa, vältetään sosiaalisia kontakteja muihin

- Noudatetaan ulkona liikkumisohjeita

- Seurataan näihin liittyviä muutoksia:

Suomen valtioneuvosto

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, THL:

Haasteen tarkoituksena on saada lapset liikkumaan omaehtoisesti, tämä on mahdollisuus, ei pakko. Elämäämme tulleet rajoitukset saattavat passivoittaa meitä kaikkia. Ehdotuksemme kuitenkin on, että huolehtisimme riittävästä liikunnasta myös näinä päivinä. Liikkuessamme yhdessä lasten kanssa saamme itsekin vaihtelua arkeen eli vanhemmat mukaan ja mikä arvokasta, olemme läsnä. Haasteeseen lasketaan kaikki liikkuminen. Seurat tuovat erilaisia esimerkki tapoja ja malleja liikkumiseen ja niitä ei ole pakko käyttää, vaan ne ovat avuksi lapsille ja perheille. Mallit voivat olla hyvä ponnahdus lähteä liikkumaan ja voivat auttaa lapsia itse keksimään omia tapoja liikkua.

Vaikka lapsi ei haluaisikaan osallistua haasteeseen, voivat tämän haasteen mukana tulevat esimerkit auttaa lapsen omatoimisessa liikunnassa vapaa-ajalla.Se on tämän haasteen isoin tavoite!

Seurat (KJT ja Haukat) lähettävät esimerkki materiaalia ensi maanantaista 23.3 lähtien.

Tarkoitus on myös, että näitä omatoimisia liikuntahetkiä kuvattaisiin videoina tai kuvina (mielellään lyhyitä videoita, pituudeltaan 15-30sek). Myös kouluarjesta voi laittaa videoita tai kuvia ja siinä luovuus ja mielikuvitus on plussaa!

Kuvamateriaalia lisätään joko omille ja/tai joukkueen Instagram-tileille ja tägätään seuran IG-tili siihen, niin seurat voivat jakaa sitä omilla tileillään myös. Voit myös laittaa Instagramissa viestin kautta materiaalia seuralle. Jos ei ole mahdollista näin toimia, niin materiaalia voi lähettää joukkueenjohtajille, jotka lähettävät sitä seuralle.

Seurat laittavat Instagramiin videoita/kuvia näkyviin:

KJT Instagram @kjthockey_ry

Haukat Instagram @jaaurheiluseurahaukat

Muutama tärkeä asia, mitä pitää ottaa huomioon kilpailussa:

* Koulu on 1. asia ja sen hoitaminen on tärkein asia arjessa

* Noudatetaan Suomen hallituksen antamia ohjeistuksia:

- Täysin terveenä harrastetaan liikuntaa

- Ei ryhmissä vaan yksin tai perheen kanssa, vältetään sosiaalisia kontakteja muihin

- Noudatetaan ulkona liikkumisohjeita

- Seurataan näihin liittyviä muutoksia


   
Lisää uutisia
Jääurheiluseura Haukat
«  Huhtikuu   »
Kategoriat